Środa, 19 Czerwiec 2019
Znajdujesz się: Strona Główna/ czasnazdrowie
f

"Czas na zdrowie"Odcinek „Jestem panem swojego Losu” wiąże się z poprzednim odcinkiem. Każdemu wydaje się, że jest panem swojego losu, bo może robić co chce, mówić co chce, jeść co chce itd. Okazuje się jednak, że podświadomie działają na nas „siły zewnętrzne” – moda, rodzina, towarzystwo, internet, reklamy. Nawyki żywieniowe wynosimy z domu. Ulegamy wpływom rówieśników, którzy zachwalają jakieś produkty i my, żeby być na topie również po nie sięgamy. Zachłystujemy się modą przychodzącą z zachodu i nie wyobrażamy sobie wyjścia do kina bez coli i popcornu oraz wypadu z kolegami bez McDonalda lub pizzy. Zewsząd bombardują nas reklamy żywności. Reklamodawcy posługują się różnymi, sprytnymi technikami psychologicznymi, żeby zwiększyć sprzedaż produktów. Nieświadomie powielamy wzory pokazywane w reklamach. Producenci żywności walczą o odbiorcę, szczególnie o młodzież, którą łatwo skusić na różne rzeczy, wychować i uzależnić od różnych produktów, żeby na niej zarobić. Powinniśmy mieć tego świadomość, być panem swojego losu i umieć powiedzieć „nie, dziękuję”.

Jeśli obejrzysz ten film, to będziesz miał rzetelną wiedzę na temat zdrowego żywienia i dowiesz się jak odpowiednio się bronić przed tym co złe i jak odpowiednio zadziałać. Umiar i zdrowy rozsądek w żywieniu to nasze zdrowie i życie. Musimy stać się panami swojego losu i o nie zadbać.
Możesz go zobaczyć na stronie http://www.czasnazdrowie.fundacjabos.pl/
Michalina Karasek


Zapraszam do obejrzenia krótkich filmików z serii „Śmietnik w mojej głowie”. Odcinek „Gorzka prawda o cukrze” pokazuje jakie są przyzwyczajenia związane ze spożywaniem słodkich produktów i jakie są skutki nadmiernego zjadania cukru.

Czy wiecie, że człowiek wprawdzie rodzi się z wrodzonymi preferencjami do smaku słodkiego, co jest podstawą przyszłych upodobań? Po spożyciu cukru wydzielane są endorfiny czyli tzw. hormon szczęścia, a każdy lubi czuć się szczęśliwym, więc coraz częściej sięgamy po coś słodkiego. Nasze preferencje smakowe wynosimy też z domu, więc jeśli w rodzinie jada się słodko, to zaczynamy też tak robić. Przyjęło się również, że wszystkie przyjemne chwile wiążą się ze słodkościami. Od cukru można się również uzależnić i brak dostępu do słodkości może skutkować uczuciem depresji. Jak widać, nie łatwo jest walczyć z cukrowymi przyzwyczajeniami, ale trzeba, bo cukier w nadmiarze szkodzi.

Wiemy, że cukier jest potrzebny do życia, ale w odpowiednich ilościach. Nie może go być za dużo, ani za mało. Dzięki niemu nasz organizm ma energię do życia. Jeśli jest go za mało, to organizm informuje nas o tym. Czujemy senność, zmęczenie, osłabienie i wiemy, że musimy uzupełnić braki glukozy. Jeśli jednak z cukrem przeholujemy, to przestajemy mieć nad tym kontrolę. Jeśli jest go bardzo dużo, to jest zamieniany na tłuszcz i coraz trudniej nam go zużyć, a raczej odkłada się go coraz więcej i więcej. Glukoza wchodzi również w reakcje z różnymi cząsteczkami, tworząc substancje szkodliwe dla organizmu, co powoduj niszczenie naszych narządów.

Obejrzyjcie film, a przekonacie się jakie choroby nam grożą, jeśli nie ograniczymy spożycia cukru. Zdziwicie się również ile cukru możemy dziennie zjadać!. Od tego momentu na pewno zmienicie swoje nawyki żywieniowe.
Możesz go zobaczyć na stronie http://www.czasnazdrowie.fundacjabos.pl/
Michalina Karasek


Drugi odcinek z serii " Śmietnik w mojej głowie" skierowany jest do osób chcących uniknąć zbędnych kilogramów. Zwraca uwagę na fundamentalny w tym przypadku problem - efekt jojo, z którym boryka się większość osób. Czy "głodówka" to odpowiedni sposób na odchudzanie? Czy może od braku jedzenia lepsza jest odpowiednia dieta? Co jeść? A czego nie? Aby organizm sprawnie funkcjonował? Jakie spożywać produkty, aby dostarczyć organizmowi energii, a nie zaśmiecać go pustymi kaloriami? W jaki sposób zmienić złe nawyki żywieniowe i jakie wartości odżywcze powinny zawierać posiłki?

Oglądając filmik można się przekonać jakie zmiany zachodzą w organizmie podczas stosowania diety. Prosty język użyty przez autora pozwala na lepsze zrozumienie własnego organizmu. Obrazki towarzyszące narracji działają na wyobraźnię ułatwiając zrozumienie przekazywanych treści. Bardzo zachęcam do obejrzenia odcinków z serii "Śmietnik w mojej głowie" . Gwarantuję, że podczas oglądania nie zagości nuda , nie wierzysz? Sam zobacz!
Możesz go zobaczyć na stronie http://www.czasnazdrowie.fundacjabos.pl/
Magdalena Szafraniec 1BLO

Zdjęcie pochodzi z https://pl.depositphotos.com/65044087/stock-illustration-caveman-with-paleo-food-pyramid.html


Pierwszy odcinek z serii Śmietnik w mojej głowie pt. "Jaskiniowiec w mojej głowie" opowiada o pochodzeniu współczesnego człowieka. Jesteśmy bardzo podobni do naszych przodków. Łączy nas wiele podobnych cech: gęsia skórka, wyrostek robaczkowy- pozostałości po ogonie i wiele innych cech. A jakie jeszcze? Obejrzyjcie film, jak zmienia się cywilizacja w której żyjemy? W jaki sposób nasi przodkowie zdobywali pożywienie, jak ją magazynowali oraz jak to wygląda w obecnym czasie? Na wiele podobnych pytań związanych z energią, tłuszczem, otyłością znajdziecie odpowiedź w tym filmie

Sprawdź jakie zasady powinniśmy wdrożyć do naszego życia, aby zdrowo i sprawnie funkcjonować. Osoby do których film jest kierowany mogą dzięki temu utożsamić się z postaciami w nim przedstawionymi. Rodzic, nie wiedząc jak wytłumaczyć pewne zjawiska zachodzące w jego organizmie może to z pewnością pokazać swojemu dziecku i ułatwić sobie życie.
Możesz go zobaczyć na stronie http://www.czasnazdrowie.fundacjabos.pl/
Magdalena Szafraniec 1BLO

Zdjęcie pochodzi z https://pl.depositphotos.com/65044087/stock-illustration-caveman-with-paleo-food-pyramid.html

Projekt i implementacja strony: A. Adamczyk
Administrator Web & DBMS: P. Chlebowski,
R. Kamiński, M. Janiak, R. Kozłowski

Pod kierunkiem nauczycieli: K. Kocimska
Zespół Szkół CKP @2019