Zostań dawcą komórek krwiotwórczych – Garbolewski promuje postawy prospołeczne

Dnia 26 lutego 2020 roku uczniowie ZS CKP mieli okazję wziąć udział w kolejnych niecodziennych zajęciach. Zostały one przeprowadzone przez absolwentkę naszej szkoły panią Paulinę Stępniak, obecnie pracownika Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Celem spotkania było uświadomienie młodzieży, że każdy może zostać dawcą komórek krwiotwórczych ze szpiku lub krwi obwodowej i dzięki temu podarować choremu człowiekowi, dla którego ich przeszczep jest jedynym ratunkiem, najcenniejszy dar – życie. Przeszczepianie komórek krwiotwórczych jest stosowane w leczeniu wielu nowotworów złośliwych krwi, takich jak: białaczki, szpiczak mnogi, chłoniaki nieziarnicze, ziarnica złośliwa, niektórych guzów litych i niektórych niedoborów immunologicznych uwarunkowanych genetycznie.

Pani prelegentka opowiedziała o działaniach, które są prowadzone przez Ośrodek Dawców Szpiku, określiła wymogi, które musi spełnić dawca i zwróciła uwagę na czynniki dyskwalifikujące dawcę. Przedstawiła uwarunkowania prawne i opisała całą procedurę od zgłoszenia się do Rejestru Ośrodka Dawców Szpiku do oddania komórek krwiotwórczych, a także jak wygląda przygotowanie do pobrania komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej, a jak ze szpiku i jakie mogą być skutki zdrowotne pobrania tychże komórek.

Młodzież uczestnicząca w spotkaniu uzyskała rzetelne informacje, które zostały przekazane w przystępny sposób i z pewnością uzupełniły wiedzę naszych uczniów na temat tej dziedziny medycyny. Były to kolejne zajęcia w Garbolewskim (w listopadzie odbyło się spotkanie na temat transplantologii) mające na celu uświadomienie, że każdy może pomóc innym i promujące wśród naszych uczniów postawy prospołeczne i etyczne.

Zdjęcia zrobione przez Szkolne Koło Fotograficzne

Zdjęcie szkoły ZSCKP
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie
ul. Józefa Piłsudskiego 51
96-500 Sochaczew

BIP

Logo BIP

Gazetka Cichacz2

Logo Cichacz2

Projekty międzynarodowe

Logo projektów międzynarodowych

Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”

Pro Masovia

Kontakt

Telefon: (46) 862-23-26
Email: sekretariat_ckp@zsckpsochaczew.edu.pl

logo-sck
logo-wuzetem
logo-wat
logo-schindler
logo-mfo
logo-lotams
logo-dhl

Copyright 2020 © Michał Janiak & Radosław Kozłowski