Mapa myśli

Drodzy uczniowie!

Jedną z metod na osiąganie lepszych efektów w nauce i zapamiętywaniu są mapy myśli, czyli unikalny sposób notowania informacji. Tworząc mapy myśli, używamy nie tylko słów, ale również diagramów, symboli, obrazów i kolorów, dzięki czemu obie półkule naszego mózgu – lewa i prawa – biorą w tym udział. Mapy myśli i notatki graficzne pomagają w nauce, ale warto wykorzystywać je w innych dziedzinach życia. Zatem… zaczynamy!

Tworzenie map myśli jest raczej prostym procesem, kiedy tylko poznasz podstawowe zasady. W rzeczywistości proces ten wymaga jedynie niewielkiego wprowadzenia krok po kroku.

Tutaj znajdziesz krótkie wprowadzenie, które pomoże Ci narysować Twoją pierwszą mapę.

• Weź kartkę papieru minimum A4 i połóż ją poziomo przed sobą.
  • Narysuj rozsądnej wielkości (kolorowy) obraz centralny reprezentujący temat zagadnienia, które zamierzasz przenieść na mapę.
  • Narysuj przynajmniej cztery grube, organicznie wyglądające gałęzie, rozchodzące się z głównego obrazu. Użyj do tego czterech różnych kolorów.
  • Zapisz słowa kluczowe wzdłuż tych gałęzi, związanych z głównym tematem oraz zagadnieniem, które będziesz mapować.
  • Narysuj kolejne gałęzie odchodzące od głównych gałęzi. Słowa na tych gałęziach są pod-tematami tych słów, które zapisałeś na głównych gałęziach.
  • Rozbuduj mapę dodając kolejne gałęzie rozchodzące się od pod-tematów, słów kluczowych i gałęzi.
  • Odnoś się do zasad tworzenia map myśli zaprezentowanych w następnej sekcji, które pomogą Ci poprawić pamięć i przypominanie informacji zawartych na mapach, które tworzysz.

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się na temat jak tworzyć i jak wykorzystywać mapy myśli w życiu i efektywnej nauce to koniecznie zajrzyj na stronę www.iqmatrix.pl, wiele ciekawych filmów instruktażowych znajdziecie na kanale youtube, wpisując w wyszukiwarce hasło: Jak tworzyć mapy myśli. Zachęcamy do wstawienia swoich map na szkolnym Facebook!

Powodzenia!

Magdalena Osińska