Poczucie własnej wartości

Silne poczucie własnej wartości nie przychodzi ot, tak sobie – pielęgnujemy je, gdy zrozumiemy, że zależny ono od naszych wyborów i codziennych praktyk.

Brene Brown

Zacznij od poznania siebie.

  • Wsłuchaj się w swój oddech, w odczucia jakie płyną z Twojego ciała
  • Jak ułożone jest Twoje ciało- czy jest ci wygodnie?
  • Które miejsca na Twoim ciele są napięte?
  • Które miejsca mają styczność z podłożem?
  • Oprzyj się mocno – jakie zmiany czujesz?

Wracaj do tego ćwiczenia w rożnych momentach. Wykorzystaj chwilę czasu, gdy czekasz aż zagotuje się woda na herbatę, wystygnie podana zupa czy bierzesz prysznic. Słuchaj swojego ciała. W ciągu dnia masz bardzo dużo momentów, w których Twoja uwaga może zwrócić się ku Twojemu ciału. Możesz zacząć budować większa świadomość siebie. To pierwszy krok ku lepszemu poczuciu wartości.

Samoocena związana jest z poczuciem własnej wartości. Zależy ona od własnej oceny wyników działania, zdolności, wyglądu, a także oceny tych, na których nam zależy. Niektórzy uznają samoocenę za podstawowy warunek skutecznego działania. Człowiek o wysokim poczuciu własnej wartości podejmuje dobrze przemyślane decyzje i sensownie zachowuje się w sytuacjach trudnych. Umiejętności podejmowania decyzji czy rozwiązywania konfliktów pozwalają skutecznie opierać się naciskom kolegów i środowiska w sprawach ważnych i odpowiedzialnych.

Istotnymi składnikami poczucia własnej wartości są:
Samoakceptacja – jeden z najważniejszych elementów poczucia własnej wartości.

  • Czy jesteś szczęśliwy?
  • Czy czujesz, że Twoje życie jest pełne miłości?
  • Czy jesteś otoczony kochającymi i akceptującymi Cię ludźmi?
  • Czy jest w Tobie zgoda na to, jakim człowiekiem jesteś teraz?…

Świadomość – jeżeli człowiek jest świadomy tego co robi, ma większe poczucie kontroli i jest skuteczniejszy oraz tym większym powodzeniem kończą się jego wysiłki. W każdej sytuacji potrzebna jest świadomość. Działanie świadomie podejmowane służy poczuciu własnej wartości.

Odpowiedzialność – to co robimy zależy od nas, im bardziej bierzemy w swoje ręce swój los, im bardziej jesteśmy odpowiedzialni, tym wyższe jest nasze poczucie własnej wartości. Dotyczy to nie tylko tego co robimy, ale także jak i co myślimy, jak potrafimy panować nad sobą – swoimi uczuciami i zachowaniami. Za stawiane sobie cele i motywację do ich osiągania, za relacje z ludźmi i komunikację z nimi, za swoje szczęście

Asertywność (stanowcza grzeczność) – sprzeciwiasz się agresji, manipulacji Odmawiasz, gdy może narazić Cię na przykre konsekwencje. Wymagasz by odnoszono się do Ciebie z szacunkiem. Bronisz swojego terytorium stanowczo mówiąc „NIE, nie zgadzam się”. Używasz zwrotu „JA”

Znalezienie dziedziny lub zajęcia, w którym czujemy się dobrze, które dobrze nam wychodzi i sprzyja poczuciu zadowolenia z siebie, jest dobrym sposobem na podniesienie poczucia własnej wartości. Odskocznia w postaci hobby, sportu lub robótek ręcznych może sprzyjać rozładowaniu emocji, poczuciu zadowolenia i dumy z siebie.

Pedagog szkolny
Magdalena Osińska
Małgorzata Grabarek

Zdjęcie szkoły ZSCKP
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie
ul. Józefa Piłsudskiego 51
96-500 Sochaczew

BIP

Logo BIP

Gazetka Cichacz2

Logo Cichacz2

Projekty międzynarodowe

Logo projektów międzynarodowych

Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”

Pro Masovia

Kontakt

Telefon: (46) 862-23-26
Email: sekretariat_ckp@zsckpsochaczew.edu.pl

logo-sck
logo-wuzetem
logo-wat
logo-schindler
logo-mfo
logo-lotams
logo-dhl

Copyright 2020 © Michał Janiak & Radosław Kozłowski