W Garbolewskim nie ma czasu na nudę

ZS CKP w Sochaczewie umożliwia nie tylko swoim uczniom kształcenie w trzech typach szkół – liceum, technikum i szkole branżowej w zawodach, które są zawodami przyszłości i na które będzie wzrastać zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy, ale proponuje także działania, które pozwalają rozwijać zainteresowania, ciekawie spędzać wolny czas i włączyć się w pomoc innym.

W szkole redagowana jest gazetka Cichacz2. Teksty przygotowują uczniowie pod kierunkiem opiekuna pani Grażyny Bolimowskiej-Gajdy. Podejmują w nich bieżące tematy dotyczące szkoły i tego, co ich interesuje. W każdym numerze można też znaleźć fotorelacje związane z ważnymi wydarzeniami szkolnymi. W gazetce są stałe rubryki: jak chociażby felietony, wywiady, recenzje, sesje fotograficzne najstarszych klas szkoły.

Nauczyciele języków obcych propagują kulturę i zwyczaje krajów anglo- i niemieckojęzycznych. Stąd organizowany jest corocznie Europejski Dzień Języków i przygotowywane zajęcia, które mają zachęcić młodzież do intensywniejszej nauki języków. Podczas zajęć praktycznych, uczniowie mogą sprawdzić swoje predyspozycje językowe, wziąć udział w quizach, grach i zabawach językowych oraz dyktandach i konkursach. Nauka języków sprawia, że świat stoi przed Nami otworem. Dzięki temu możliwy jest dialog i budowanie wzajemnego szacunku, zrozumienia i akceptowania różnic językowych oraz kulturowych. Garbolewski umożliwia swoim uczniom rozwijanie pasji językowych także dzięki programom unijnym ERASMUS+ i PO WER, w których zainteresowani mogą wziąć udział. Nowatorskim pomysłem naszych nauczycieli są zajęcia Team teaching (metoda nauczania polegająca na tym, że dwóch lub więcej nauczycieli łączy swoją wiedzę i umiejętności prowadząc razem lekcję z tą samą grupą uczniów. To podejście zdecydowanie zrywa z nudą i rutyną w klasie, tym bardziej jeśli oparte jest na korelacji między różnymi przedmiotami – uczyliśmy już kilkakrotnie matematyki po angielsku i fizyki po niemiecku).

W szkole przeprowadzane są liczne konkursy i olimpiady np. Olimpiada Wiedzy Ekologicznej, Olimpiada Teologii Katolickiej, Olimpiada o Polsce i Świecie Współczesnym, Olimpiada historyczna „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”, Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”, Olimpiada Logistyczna, Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Ciekawą propozycją są Zwolnieni z Teorii – praktyczna ogólnopolska olimpiada dla szkół średnich. Biorący w niej udział uczniowie tworzą zespół, który, pod kierunkiem nauczyciela – opiekuna, wymyśla i następnie realizuje projekt społeczny lub lokalny. Nasi uczniowie z klas informatycznych biorą również udział w Ogólnopolskich Szkolnych Mistrzostwach w Programowaniu, w których odnoszą sukcesy (laureaci VII miejsca w grupie EXPERT PIX2019). Konkursem, który zapisał się na trwałe w historii ZS CKP i cieszy się dużą popularnością jest „Szkolny Mistrz Sudoku”. Tradycyjnie wyniki są podawane podczas Dnia Matematyki. Zgodnie z zamysłem pomysłodawczyń i organizatorek imprezy pani Grażyny Mroczkowskiej i pani Katarzyny Ostrzyżek, przy wsparciu pani dyrektor Julii Jakubowskiej, obchody święta „Królowej nauk” są organizowane, żeby pokazać, że matematyka to nie tylko trudne zadania, „suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale także znakomita zabawa i pasjonująca przygoda. ZS CKP jest wespół ze Starostwem Powiatowym organizatorem, cieszącego się dużą popularnością wśród szkół powiatu sochaczewskiego, powiatowego konkursu fotograficznego „Boże Narodzenie w Twoim obiektywie”.

Mocną stroną szkoły jest wolontariat. Corocznie odbywa się kilka akcji, które mają na celu pomoc najbardziej potrzebującym – chorym dzieciom, starszym, samotnym osobom, bezdomnym zwierzętom (projekt „Paczka dla bezdomnego szczeniaka”). Nasi uczniowie wykazują ogromną empatię, chęć działania i pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia. Od kilku lat najbardziej aktywni wolontariusze z ZS CKP są doceniani w konkursie „Ośmiu Wspaniałych”. Wielu uczniów angażuje się w akcje charytatywne, np. Góra Grosza, WOŚP.

W szkole działają koła zainteresowań min. koło fotograficzne, szachowe, języka angielskiego, mechaniczne, turystyczne, informatyczne, czirliderki, Klub Rugby Osiemdziesiątka. Uczniowie mają możliwość rozwijania swoich pasji. Nowa strona internetowa https://zsckpsochaczew.edu.pl/ jest w całości autorskim projektem dwóch uczniów z klasy 3et.

Uczniowie biorą udział w zajęciach i zawodach sportowych, spotkaniach z „ciekawymi ludźmi” – pisarzami, podróżnikami i sportowcami. Odbywają się spotkania z policją odnośnie cyberprzemocy, z instruktorem ze Szkoły Jazdy – bezpieczeństwo na drodze, z ratownikiem pływackim odnośnie właściwego zachowania nad wodą i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Corocznie organizowana jest akcja krwiodawstwa i są realizowane programy profilaktyczne „Wybierz Życie – Pierwszy Krok” oraz „Zdrowe piersi są ok.” Od tego roku szkolnego włączyliśmy się także w promowanie idei transplantologii i hematologii. Bierzemy także udział w akcjach ekologicznych „Pogromca jednorazowego plastiku”, „Sprzątanie świata” oraz realizujemy program „Ekologia w szkole”. Włączamy się w ministerialne projekty „Szkoła w ruchu”, „IT Szkoła” i wiele innych.

W szkole odbywa się wiele imprez okolicznościowych: Światowy Dzień Pluszowego Misia, Jasełka Bożonarodzeniowe, Narodowe Święto Niepodległości, Dzień Edukacji Narodowej, Andrzejki, Mikołajki, Jasełka, Walentynki, Dzień Kobiet, Narodowe Czytanie oraz liczne imprezy sportowe np. Międzyszkolne Mistrzostwa Sochaczewa w Trio-basket . Pomysłodawcami i organizatorami imprezy są nauczyciele z ZSCKP w Sochaczewie – pani Iwona Pakulska i pan Tomasz Ertman, wspierani przez Starostwo Powiatowe, które jest też fundatorem nagród dla zwycięskich drużyn. Turniej ma na celu popularyzację koszykówki jako formy spędzania wolnego czasu i propagowanie zdrowego stylu życia. Raz w roku organizowana jest też we współpracy z Powiatowym Zespołem Edukacji w Sochaczewie i Starostwem Powiatowym gra miejska, nawiązująca tematyką do patrona szkoły i naszej Małej Ojczyzny oraz kształtująca postawy prospołeczne i aktywną postawę wobec dziedzictwa kulturowego. Uczestnicy na 5 stacjach, które muszą odnaleźć według podanych wskazówek, mierzą się z 2 zadaniami – teoretycznym i praktycznym. Wygrywa drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów w określonym czasie.

Jesienią 2019 roku ZS CKP nawiązał współpracę z Sochaczewskim Centrum Kultury. Dzięki podpisaniu Listu Intencyjnego młodzież z naszej placówki uzyskała nowe możliwości rozwoju w sferach, które do tej pory niezbyt kojarzyły się z popularną Osiemdziesiątką – tańcem, filmem, teatrem, muzyką. Co ciekawe, uczniowie nie tylko uczestniczą w przedstawieniach, projekcjach czy koncertach, ale też mają okazję sami je współtworzyć.

ZS CKP to szkoła z wieloletnią tradycją (mamy już za sobą hucznie obchodzone: Jubileusz 85-lecia https://zsckpsochaczew.edu.pl/o-szkole/historia/85-lecie/ i przed trzema laty Jubileusz 90-lecia https://zsckpsochaczew.edu.pl/wp-content/uploads/site/90lecie/), ale wybiegająca w przyszłość, skierowana ku uczniom. Dotyczy to wszystkich aspektów pracy szkoły, począwszy od oferty edukacyjnej poprzez dodatkowe aktywności, jak również wspaniałą atmosferę i stwarzanie klimatu przyjaznego uczniom, co zostało wysoko ocenione podczas ewaluacji zewnętrznej w styczniu 2020 roku.

M. Sz.

Zdjęcie szkoły ZSCKP
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie
ul. Józefa Piłsudskiego 51
96-500 Sochaczew

BIP

Logo BIP

Gazetka Cichacz2

Logo Cichacz2

Projekty międzynarodowe

Logo projektów międzynarodowych

Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”

Pro Masovia

Kontakt

Telefon: (46) 862-23-26
Email: sekretariat_ckp@zsckpsochaczew.edu.pl

logo-sck
logo-wuzetem
logo-wat
logo-schindler
logo-mfo
logo-lotams
logo-dhl

Copyright 2020 © Michał Janiak & Radosław Kozłowski