Wiosna

21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Dzień ten w kulturze ludowej związany był z wieloma zwyczajami kultywowanymi przez naszych przodków przez wieki.  Najpopularniejsze jednak obrzędy związane z przyspieszeniem  odejścia zimy i powitaniem wiosny to topienie Marzanny i wnoszenie Gaika. Marzanna symbolizowała najprawdopodobniej dawną boginię śmierci. Sądzono zatem, że jeżeli w jakiś sposób uśmiercimy zło związane z zimą i śmiercią, to efekty zimy odejdą, a przyroda obudzi się do życia. Powracając do wsi uczestniczki obrzędu niosły gaik, czyli wiecznie zielone drzewko jodłowe lub świerkowe,  symbol życia i budzącej się do życia przyrody. Dziś już coraz mniej osób w powyższy sposób celebruje nadejście tej wspaniałej pory roku. Dla uczniów pierwszy dzień wiosny to także był DZIEŃ WAGAROWCZA!  Od niedawna  tego dnia obchodzony jest także DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI, inaczej mówiąc Światowy Dzień osób z Zespołem Downa.

Z życzeniami pogody ducha na wiosnę pozdrawia Samorząd Uczniowski.

Zdjęcie szkoły ZSCKP
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie
ul. Józefa Piłsudskiego 51
96-500 Sochaczew

BIP

Logo BIP

Gazetka Cichacz2

Logo Cichacz2

Projekty międzynarodowe

Logo projektów międzynarodowych

Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”

Pro Masovia

Kontakt

Telefon: (46) 862-23-26
Email: sekretariat_ckp@zsckpsochaczew.edu.pl

logo-sck
logo-wuzetem
logo-wat
logo-schindler
logo-mfo
logo-lotams
logo-dhl

Copyright 2020 © Michał Janiak & Radosław Kozłowski