Łączy nas pamięć – Żonkile

Dziś, 19 kwietnia przypada 78. rocznica powstania w getcie warszawskim. Uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile prowadzoną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W czasie zajęć lekcyjnych zapoznawali się z materiałami dotyczącymi historii oraz kultury żydowskiej, która przez wiele setek lat była częścią wspólnej egzystencji. Pamięć o przeszłości to jedna z nadrzędnych wartości, która łączy i nadaje nam wspólną tożsamość, dlatego też młodzież poznała przyczyny i tragiczny koniec największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Symbolem pamięci o wydarzeniach z 1943 roku jest żonkil. To właśnie te kwiaty składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie w każdą rocznicę powstania Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta. Ten niepozorny kwiat stał się wyrazem hołdu oddawanego poległym w walec o godność i człowieczeństwo.

PB

Zdjęcie szkoły ZSCKP
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie
ul. Józefa Piłsudskiego 51
96-500 Sochaczew

BIP

Logo BIP

Gazetka Cichacz2

Logo Cichacz2

Projekty międzynarodowe

Logo projektów międzynarodowych

Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”

Pro Masovia

Kontakt

Telefon: (46) 862-23-26
Email: sekretariat_ckp@zsckpsochaczew.edu.pl

logo-sck
logo-wuzetem
logo-wat
logo-schindler
logo-mfo
logo-lotams
logo-dhl

Copyright 2020 © Michał Janiak & Radosław Kozłowski