Patroni roku 2021 – Cyprian Kamil Norwid

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pod koniec minionego roku przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia Patronów Roku 2021. Izba uhonorowała: Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza. 2021 jest także Rokiem Konstytucji 3 Maja i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przez cały rok publikujemy informacje dotyczące życia, dokonań i dorobku artystycznego Patronów.

Dziś przypominamy Wam sylwetkę Cypriana Kamila Norwida, z okazji przypadającej 24 września, 200 rocznicy urodzin

Cyprian Kamil Norwid urodził się 24 września 1821 roku w mazowieckiej wsi Laskowo – Głuchy, niedaleko Wyszkowa. Gdy miał cztery lata zmarła mu matka i jego wychowaniem zajęła się prababka. Norwid uczył się w warszawskim gimnazjum, ale w piątej klasie przerwał naukę i przeniósł się do prywatnej szkoły malarskiej. Uczęszczał też na lekcje rysunku do znanego warszawskiego malarza Jana Klemensa Minasowicza. W 1842r. wyjechał do Drezna, by uczyć się rzeźby. W 1844 r. zamieszkał w Rzymie. Następnie wyjechał do Berlina. Aresztowany z powodów politycznych trafił do więzienia. Zaczął mieć kłopoty ze zdrowiem. Z Berlina wyjechał do Brukseli stamtąd do Rzymu a następnie w 1849r. do Paryża. Tam spotkał Fryderyka Chopina i Juliusza Słowackiego. Brak środków do życia i zawód miłosny spowodowały, że wyjechał do USA. Próbował zarabiać rysując i rzeźbiąc. Jednak w 1854r. powrócił do Paryża na stałe. Ciągłe kłopoty finansowe i pogłębiająca się głuchota spowodowały, że zamieszkał w przytułku dla ubogich polskich weteranów i sierot. Zmarł 23 maja 1883r. w Paryżu. Pochowany został na cmentarzu w Ivry. W 1888r. zwłoki zostały przeniesione na polski cmentarz w Montmorency. W 2001r. do Polski została przywieziona ziemia z jego grobu i umieszczona w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze na Wawelu.

Cyprian Kamil Norwid był wybitnym twórcą romantycznym: poetą, prozaikiem, dramatopisarzem, eseistą, felietonistą, malarzem, rzeźbiarzem. Różnił się od twórców swojej epoki w sposobie myślenia, w sposobie pisania. Inne podejmował tematy: uniwersalne, filozoficzne, ponadczasowe. Jego poezja uważana jest za trudną ze względu na neologizmy, wieloznaczne symbole, odkształconą składnię. W twórczości Norwida najważniejszy był CZŁOWIEK, postrzegany przez pryzmat chrześcijańskiego systemu wartości i głębokiego humanizmu. Debiutował wierszem „ Mój ostatni sonet”. Norwid za życia był niedoceniany, nierozumiany. Po jego śmierci wiele jego dzieł zostało zapomnianych. Pod koniec XIX wieku został ponownie odkryty przez poetę, publicystę i wydawcę – Zenona Przesmyckiego, (pseudonim Miriam). Cyprian Kamil Norwid nazywany bywa „ poetą państwowości polskiej”, „ poetą myśli”, „poetą sumienia”, „poetą ironii”, „wieszczem wolnej Polski”. Jego twórczość zachwyca bogatym słownictwem, inteligentną ironią.

Liryki ( najważniejsze)

 • Bema pamięci żałobny rapsod
 • Coś ty Atenom zrobił Sokratesie
 • Do obywatela Johna Brown
 • Vademecum
 • Pieśń od ziemi naszej
 • Moja piosnka ( Do kraju tego…)
 • Poematy
 • Wesele. Powieść.
 • Pompeja
 • Promethidion. Rzecz w dwóch dialogach z epilogiem
 • Fortepian Szopena
 • Rzecz o wolności słowa
 • Fulminant. Rapsod

Proza

 • Czarne kwiaty
 • Białe kwiaty
 • Bransoletka. Legenda dziewiętnastego wieku
 • Milczenie
 • Pamiętnik Podróżny

Nowele

 • Ad leones
 • Stygmat
 • Tajemnica lorda Singelworth
 • Archeologia
 • Dwie powieści

Dramaty

 • Kleopatra i Cezar
 • Za kulisami
 • Pierścień Wielkiej Damy
 • Wanda
 • Słodycz

Obrazy olejne – do dziś przetrwały cztery.

 • Jutrznia – znajduje znajduje się w zbiorach Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu.

Biblioteka szkolna

Zdjęcie szkoły ZSCKP
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie
ul. Józefa Piłsudskiego 51
96-500 Sochaczew

BIP

Logo BIP

Gazetka Cichacz2

Logo Cichacz2

Projekty międzynarodowe

Logo projektów międzynarodowych

Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”

Pro Masovia

Kontakt

Telefon: (46) 862-23-26
Email: sekretariat_ckp@zsckpsochaczew.edu.pl

logo-sck
logo-wuzetem
logo-wat
logo-schindler
logo-mfo
logo-lotams
logo-dhl

Copyright 2020 © Michał Janiak & Radosław Kozłowski