Budowlańcy z Garbolewskiego projektują tereny zielone

15 uczniów z technikum budowlanego w ramach projektu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” wzięło udział 16 września 2021 roku w kursie Projektowanie terenów zielonych. Szkolenie obejmowało zajęcia teoretyczne i ćwiczenia praktyczne. Jego celem było zdobycie wiedzy na temat projektowania ogrodów, kompozycji przestrzeni ogrodowej i zapoznanie się z aspektami pracy projektanta terenów zielonych.

Zajęcia teoretyczne zostały podzielone na bloki tematyczne. Uczestnicy mieli okazję poznać zarys historii ogrodów począwszy od ogrodów starożytnej Grecji, Egiptu Rzymu poprzez ogrody Średniowiecza, Ogród barokowy, renesansowy czy już bardziej współczesny i przez wielu lubiany Ogród angielski. Nie zabrakło również informacji o ogrodach Japońskich, Islamskich i Dalekiego Wschodu. Podczas szkolenia kursanci poznali podstawy projektowania terenów zielonych, zasady kompozycji i doboru roślin, zasady projektowania oświetlenia i nawodnienia w ogrodzie, a także maszyny i urządzenia, które są niezbędne przy tworzeniu, a następnie pielęgnacji ogrodu. Zostali zapoznani z zasadami BHP podczas poszczególnych prac ogrodowych i materiałami, które mają zastosowanie we współczesnych ogrodach. Zgłębili tajniki podziału ogrodu na strefy i ekologiczne kryteria w kształtowaniu krajobrazu.

Podczas zajęć praktycznych uczestnicy szkolenia musieli wykazać się umiejętnościami plastycznymi, gdyż wykonywali rysunki odręczne i techniczne, a także tworzyli własne kompozycje, oraz umiejętnościami komputerowymi, które były potrzebne, żeby poznać podstawy programu do tworzenia fotorealistycznych wizualizacji 3D projektowanego ogrodu.

Kurs Projektowanie terenów zielonych podniósł kompetencje zawodowe, użyteczne dla technika budownictwa i bardzo spodobał się uczestnikom, którzy uznali, że stanowi świetne uzupełnienie do przedmiotów zawodowych, których uczą się  na zajęciach w szkole. Dzięki niemu mogą spojrzeć bardziej holistycznie na swój fach i np. zaprojektować, a następnie wykonać dom z ogrodem. Tym bardziej, że kurs kończył się egzaminem, po którym otrzymywali zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia.

M. Sz.

Zdjęcie szkoły ZSCKP
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie
ul. Józefa Piłsudskiego 51
96-500 Sochaczew

BIP

Logo BIP

Gazetka Cichacz2

Logo Cichacz2

Projekty międzynarodowe

Logo projektów międzynarodowych

Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”

Pro Masovia

Kontakt

Telefon: (46) 862-23-26
Email: sekretariat_ckp@zsckpsochaczew.edu.pl

logo-sck
logo-wuzetem
logo-wat
logo-schindler
logo-mfo
logo-lotams
logo-dhl

Copyright 2020 © Michał Janiak & Radosław Kozłowski