Żywa lekcja historii – Auschwitz-Birkenau

Muzeum Auschwitz – Birkenau to miejsce, do którego zmierzają ludzie z całego globu, pragnąc oddać hołd zamordowanym przez Niemców. Muzeum ma być również ostrzeżeniem dla współczesnych, by nigdy taka historia się nie powtórzyła. Auschwitz – Birkenau to nie tylko świadectwo zbrodni ale również muzeum pamięci.

Wycieczka do Auschwitz Birkenau była jedną z najbardziej wyczekiwanych przez uczniów III alp. Auschwitz to część historii polskiego narodu, którą każdy człowiek powinien poznać.

Udało się zrealizować te plany 27 września, dwie klasy: II al I IIIalp pojechały do największego zespołu niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, które działały na terenie Polski w latach 1940-1945. Zwiedzanie rozpoczęło się od Auschwitz, w którym uczestnicy wycieczki obejrzeli najważniejsze obiekty poobozowe,  wystawy zdjęć i pozostałości po obozach zagłady – komorę gazową, krematoria, budynki, w których stłoczeni na niewielkiej powierzchni byli ludzie.

Z Auschwitz pojechaliśmy do Birkenau, gdzie między polami i lasami znajdowały się baraki więźniów, rampa wyładowcza, cały teren otoczony drutami kolczastymi.

Dla całej naszej grupy było to bardzo poruszające doświadczenie, każdy z nas przeżył tę wycieczkę na swój sposób. Słuchaliśmy opowieści przewodnika o niewyobrażalnym cierpieniu kobiet, mężczyzn i dzieci, którym odebrano wolność, godność i którzy umierali w niewyobrażalnych mękach – opowiadają uczniowie.

Wycieczka do Auschwitz była dla nas żywą lekcją historii, dzięki której lepiej zrozumieliśmy, jak tragiczny los spotkał naszych rodaków i nie tylko.

Jak szacują naukowcy, w Auschwitz zginęło około 1 mln do 1,5 mln ludzi. Najliczniejszą grupą byli Żydzi, a drugą co do wielkości właśnie Polacy. Wyjazd, choć męczący i trudny psychicznie był bardzo udany – przyznają zgodnie

Julia Matczak

Zdjęcie szkoły ZSCKP
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie
ul. Józefa Piłsudskiego 51
96-500 Sochaczew

BIP

Logo BIP

Gazetka Cichacz2

Logo Cichacz2

Projekty międzynarodowe

Logo projektów międzynarodowych

Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”

Pro Masovia

Kontakt

Telefon: (46) 862-23-26
Email: sekretariat_ckp@zsckpsochaczew.edu.pl

logo-sck
logo-wuzetem
logo-wat
logo-schindler
logo-mfo
logo-lotams
logo-dhl

Copyright 2020 © Michał Janiak & Radosław Kozłowski