Szkoła Branżowa I stopnia kształci uczniów oraz młodocianych pracowników

UCZNIOWIE

Zawody, dla których zajęcia praktyczne odbywają się w szkolnym Centrum Kształcenia Zawodowego:

• mechanik monter maszyn i urządzeń
  • ślusarz

MŁODOCIANI PRACOWNICY

Zawody, dla których zajęcia praktyczne odbywają się u pracodawcy:

• magazynier-logistyk
  • operator urządzeń przemysłu chemicznego
  • blacharz
  • blacharz samochodowy
  • lakiernik samochodowy
  • mechanik pojazdów samochodowych
  • mechanik motocyklowy
  • elektryk
  • elektronik
  • elektromechanik
  • elektromechanik pojazdów samochodowych
  • monter sieci i instalacji sanitarnych (hydraulik)
  • murarz-tynkarz
  • betoniarz-zbrojarz
  • monter konstrukcji budowlanych
  • monter zabudowy i robot wykończeniowych w budownictwie
  • stolarz
  • krawiec
  • cukiernik
  • piekarz
  • fryzjer
  • zegarmistrz
  • złotnik-jubiler

UWAGA

• Uczeń jest młodocianym pracownikiem, który podlega Kodeksowi pracy, czyli rygorom takim jak pracownik w zakładzie, tzn.: rodzic podpisuje z pracodawcą umowę o pracę na okres 36 miesięcy, młodociany swoją nieobecność usprawiedliwia zwolnieniem lekarskim na druku L-4, pracuje w wymiarze 30 lub 40 godzin tygodniowo (zależnie od wieku).

• Pracodawca zwalnia pracownika młodocianego z zajęć praktycznych, żeby uzupełnił naukę przedmiotów ogólnokształcących w szkole.

• Dni wolne w szkole nie są dniami wolnymi dla pracownika młodocianego.

• Młodociany pracownik odbywa miesięczne kursy zawodowe w ośrodkach dokształcających (jeden kurs w każdym roku nauki) - poza kierunkiem mechanicznym i fryzjerskim, dla którego kurs prowadzony jest na terenie szkoły. Kursy są prowadzone dla większości zawodów na terenie woj. mazowieckiego, np. w Gostyninie. Natomiast niszowe zawody, tj. krawiec mogą się odbywać na terenie całej Polski. Uczestnik kursu dojeżdża do ośrodka na koszt własny. Ponosi także koszty pobytu: 150 zł za internat, posiłki ok. 15 zł dziennie x 20 dni. W weekend młodociany pracownik wraca do domu. Z wyjątkiem odległych miejscowości, poza województwem.